Kazan Kent Bilgi SistemiGoogle

Bugün size kazan Knet Bilgi sisteminden bahsedeceğim.Giresunda çalışmada olduğumdan yeni haberim oldu ve  oldukça sevindim. Bildiğiniz üzere Kazan da ikamet ediyorum.Şimdi Giresun Tirebolu da olsam da Kazan da böyle bir hizmeti öğrenmiş olmam beni fazlasıyla sevindirdi.
kazan kent bilgi sistemi

Şeffaf Belediyecilik anlayışının en güzel örneklerinden biri olan Kent Bilgi Sistemi Kazan Belediyesinin internet sitesinde hizmete girdi.www.kazan.bel.tr adresindeki web sayfasının Kent Bilgi Sistemi bölümüne giriş yapıldığında karşınıza öncelikle Kazan Kent Haritasının bulunduğu sayfa çıkıyor. Kent Bilgi Sisteminin giriş bölümünde mahallelerin görüldüğü Kazan Kent Haritasına ulaşılıyor. Harita büyütüldükçe görülebilecek bilgi düzeyi artıyor ve bina detaylarına kadar bilgi sahibi olunabiliyor.

Kent Bilgi Sistemi bölümünde harita ve uydu görüntüsü aynı harita üzerinde gösteriliyor. Böylece bilgisine ulaşılmak istenen yerin şu anki durumu, imar geçtikten sonraki parsele ait yapı koşulları ve kullanımını belirten imar durumu bilgileri tek tuşa basarak öğrenebil. Sadece imar bilgisi değil, aynı zamanda parselin yüzölçümü, boyutları, koordinatları ile cadde ve sokakların uzunlukları gibi harita ölçüm bilgilerini de öğrenebiliyorsunuz.

Bu sistemle Kazan da bulunan okulların, resmi kurumların, bankaların, sağlık kuruluşlarının, camilerin, marketlerin, benzin istasyonlarının listesine tek tuşla erişebildiği gibi istenilen kurum ve işletmenin fotoğrafını da harita üzerinde görülebiliyor. Kent Bilgi Sisteminde, ada/parsel numarası ve cadde/sokak ismi yazılıp arama yapıldıktan sonra, harita üstünde gidilerek adreslere kolayca ulaşılabiliyor. Böylece adres bulmakta hiçbir sorunla karşılaşmıyorsunuz.

Sistemin bir diğer kolaylığı da birçok katmanın üst üste görülmesiyle Kazan hakkında tespitlerin bilgisayar ortamında kolayca yapılabiliyor olması. Örneğin, uydu görüntüsü, harita ve imar durumu aynı anda açılarak imara aykırı yapıların tespiti yapılabiliyor. Halihazır bilgilerde ise altyapı ve üstyapı elemanları (rogar kapakları, elektrik direkleri) harita üzerinde gösterilerek, yapılacak arazi çalışmalarında ön bilgi sağlıyor.


YAZAR HAKKINDA

YORUM EKLE

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir