Geomatik Mühendisliği (Geomatics Engineering)Google

Bölümüzünün ismi değişti. Artık Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği değil.
YÖK ün ilgili yazısında Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği adının Geomatik Mühendisliği olarak değiştirildiği ile ilgili duyuru İTÜ’nün bölüm sayfasında yapıldı.

Umarım kısa zamanda bölümümüz zihinlerde hak ettiği değerli yeri daha kolay alabilir.

Geomatik Mühendisliği

Geomatik Mühendisliği


YAZAR HAKKINDA
YORUM EKLE
 1. İngilizce isminde bir harf eksik yazmışsın. Geomatics Engineering olacak.

 2. @Mete Ercan Pakdil,
  Teşekkürler Mete. Ben farketmemiştim ordaki eksikliği. Düzelttim şimdi.

 3. Yıldık Teknik Üniversitesi’ndeki bölümün adı Harita Mühendisliği olarak değiştirildi.

 4. Şuanda YTÜ “Harita Mühendisliği” , İTÜ “Geomatik Mühendisliği” olarak öğrenci alıyor. Peki diğer üniversiteler hakkında bir bilginiz var mı? Bir de farklı üniversitelerde farklı isimlerle anılması mesleğin zararına olur mu sizce? Bir de geomatik yabancı üniversitelerle aynı olsun diye yapılmış onu anladım da Trükiye sonuçta burası bana geomatik dendiğinde aklıma geometri-matematik geliyor yani sanki matematik müh. gibi bir şeymiş gibi, bir haritacı adayı olarak ben bile anlamadıysam diğer insanlar nasıl anlayacak ki?(yurtdışında kabul görmesi için olduğunu söyleyerek savunuyor çoğu sorduklarım fakat bu sorun bir transkriptle çözülebilir, sonuçta bölüm adına değil alınan derslere bakılmıyor muydu?) Sonuçta bölüm halk arasında harita olarak anılıyor jeodezi de(ki jeodezi deyince de meslekten haberi olmayanlar “ne zaman deprem olacak” şeklinde yerbilimleriyle karışırabiliyorlar :D) olsa geomatik de olsa bu saatten sonra değişmesi olanaksız, neden yapacağımız mesleğin ismini taşıyan bir bölümden mezun olmayalım ki? Üstelik üniversite adayları için de kafa karışıklığı yaratıyor bu durum .1980’lerden ya da belki de benim bilmediğim daha da eski tarihlerden beri sürekli ismi değiştirilip duran bölümümüzün adının aynı kalmasını istiyorum artık! İnşaat müh., mimarlık bölümleri gibi insanların anlayabildiği bir bölüm adı neden bize çok görülüyor anlamıyorum, bence bilindiği adıyla anılması ile “zihinlerde hakettiği yere” kavuşabilir. Sitenizi hevesle takip ediyorum başarılarınız devamını diliyorum:)

 5. merhaba tercih döneminde olan aday bir üniversiteli olarak,sormak istediğim bir şey var: geomatik mühendisi nerelerde çalışır?Mesela ne tür şirketlerde iş yapar?

 6. KTÜ de bölüm ismini Harita Mühendisliği olarak değiştirdi. Aama ÖSS klavuzunda da bu şekilde mi yer alıyor bunu bilmiyorum.

  @Ayşe,
  Bu seneye kadar öss klavuzunda Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği olarak geçen bu bölümün ismi bu seneki ÖSS klavuzunda Yıldız Teknik Üniversitesi için Geomatik Mühendisliği olarak geçecek. Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Nedir? başlıklı yazıdan bu meslek ve çalışma alanları hakkında bilgi edinebilirsin.

  Oysa Harita Mühendisi Olmak İstememiştim başlıklı yazı ve yapılan yorumlarda da birçok bilgi mevcut.

 7. Merhabalar Genç Haritacı :)

  Peki madem isim değişti. Tercihleri biz yine Harita Mühendisliği olarak mı yapacağız ya da Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği olarak mı yapacağız.

  Çünkü tercih formu yani internetten indirdiğim dosyada öyle görünüyor.
  Cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler. :)

 8. @emre,
  İTÜ bölümün ismini Geomatik Mühendisliği olarak değiştirdi. Yıldız ve KTÜ ise Harita Mühendisliği olarak değiştirdi. Diğer üniversitelerde durum nasıl bilmiyorum. Aslında ortada çözülmesi gereken bir karmaşa var. Bu da üniversitelerin bir araya gelip ortak bir isim belirleyememesinden kaynaklanıyor. Kimisi bölüm isminin Harita Mühendisliği, kimisi Harita ve Kadastro Mühendisliği, kimisi Geomatik Mühendisliği, kimisi geoinformasyon müh. vs. olarak değişmesini isterken kimisi de aynı kalmasını istedi. Şimdi ise böyle bir sorun ortaya çıktı. Klavuzda Harita Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Geomatik Mühendisliği olarak arayabilirsin. Hepsi aynı şey. Sadece isimler farklı.

 9. Peki anladım.
  Teşekkür ederim. (:

 10. siz nerden mezunsunuz

 11. @seda,
  ben karadeniz teknik üniv. mezunuyum.

 12. İTÜ geomatik mühendisliği yazdım gitti..:D İstanbul’da ve İTÜ’de okumak istiyorum.. umarım memnun kalırım..

 13. ee peki isim değ,şt, ama neden birtek itüde değişti herhangi bir yararı var mı? bende bu bölümü tercih listeme yazdım tuttu bakalım nolcak inş iii olur

  • @sevde,
   Bölümün sadece ismi değişti. Eski ismi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği idi. Bazı üniversitelerde ise bölüm ismi Harita Mühendisliği olarak değişti. Ama verilecek eğitim içeriği aynı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir